Reading:
Slovensko plánuje regulovať kryptomeny. Aké pravidlá môžeme očakávať?
Share:

Slovensko plánuje regulovať kryptomeny. Aké pravidlá môžeme očakávať?

avatar
by Ras Vasilisin
22. March 2022
Slovensko plánuje regulovať kryptomeny. Aké pravidlá môžeme očakávať?

Obľuba kryptomien neustále rastie, a to nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Čoraz viac obchodníkov umožňuje platbu prostredníctvom bitcoinu, etherea a prípadne rôznych altcoinov. Spolu s rastúcou popularitou však prichádzajú otázky týkajúce sa pravidiel ich používania. Potrebné je totiž vyriešiť problematiku regulácie a zdaňovania kryptomien.

Európske nariadenie prinesie zásadné zmeny

Slovenské právo v súčasnosti nestanovuje konkrétny regulačný rámec pre vydávanie alebo ťažbu kryptomien. V praxi to znamená, že ich používanie je voľné. „Slovenskí podnikatelia môžu v tejto oblasti viac-menej voľne podnikať. Napriek tomu slovenské úrady, a najmä Národná banka Slovenska, odporúčajú, aby spotrebitelia zostali pri tomto druhu investovania ostražití,“ hovorí Oliver Göndör z advokátskej kancelárie CMS.

Centrálna banka zároveň upozorňuje, že virtuálne meny nemajú fyzickú protihodnotu vo forme zákonného platidla. Výmeny a nákupy virtuálnych mien preto predstavujú vlastné podnikateľské riziko investorov.

Slovensko však svoje vlastné usmernenia pre narábanie s kryptomenami vydávať nebude. Čaká totiž na európske nariadenie MiCA. To by malo priniesť zásadnú zmenu a stanoviť regulatívne požiadavky pre kryptomeny. Investori by sa ho mohli dočkať už v prvej polovici budúceho roka.

Je regulácia správnym riešením?

S používaním kryptomien sa často spája ich zneužívanie, čo vedie mnohých k názoru, že by mali byť regulované tak ako iné meny. Regulácia by priniesla pravidlá pre licencovanie, obozretné podnikanie, predchádzanie nelegálnej činnosti a ochranu spotrebiteľa, no nemala by zasiahnuť ťažbu kryptomien a platby s nimi. Takýmto spôsobom by sa mohli kryptomeny stať zaujímavými aj pre klientov, ktorí sa im vyhýbajú práve pre spomenuté riziká.

Čítať ďalej


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon