Reading:
Tesla nie je pre index ESG S&P 500 dostatočne zelená
Share:

Tesla nie je pre index ESG S&P 500 dostatočne zelená

avatar
by Ras Vasilisin
1. June 2022
Tesla nie je pre index ESG S&P 500 dostatočne zelená

Ak ste to náhodou prehliadli, Tesla bola nedávno vylúčená z indexu ESG S&P 500. 

 

Elon Musk okamžite na Twitteri vyjadril svoju frustráciu slovami: „Napriek tomu, že Tesla robí pre životné prostredie viac ako ktorákoľvek spoločnosť kedykoľvek predtým!“ 

 

Najbohatší muž sveta dodal: Medzi 10 najlepšími firmami na svete pre životné prostredie nájdete Exxon, zatiaľ čo Tesla sa do zoznamu nedostala. ESG je podvod. Slúži ako zbraň pre falošných bojovníkov za sociálnu spravodlivosť.” 

 

Musk tiež neskôr odpovedal na príspevok Cathie Wood, v ktorom slávna portfólio manažérka označila krok S&P za “absurdný“ a že „nie je hodný žiadnej inej reakcie“.

 

Na to Elon odpísal len krátko: “ESG je poburujúci podvod!”

 

A nakoniec to ukončil konštatovaním, že “ESG je stelesnený diabol.”

 

Bolo by to celé vtipné, keby to nebolo smutné. 

Čo vlastne je ESG? 

Názov ESG pochádza z anglického spojenia “environmental, social and governance”. Zahŕňa teda tri kritéria, ktoré by mali byť pri zodpovednom podnikaní zohľadnené. Tými sú životné prostredie, sociálne aspekty a spôsob riadenia podniku. 

 

Problém spočíva v tom, že posudzovanie týchto kritérií je príliš subjektívne a otvára priestor pre manipuláciu.

Niet pochýb o tom, že na počiatku boli za ESG vznešené úmysly.  Avšak, ako sa hovorí, cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami a myšlienka ESG bola neskôr zneužitá extrémistami pre svoju politiku. 

 

ESG v podstate káže, že ľudia majú katastrofálny vplyv na životné prostredie. Tvrdí, že by sme mali zastaviť všetko, čo robíme, a znížiť uhlíkovú stopu, najlepšie na nulu. Svojím spôsobom ESG vystupuje ako neľudské pseudonáboženstvo, ktoré verí, že náš vplyv na životné prostredie je hriešny a príroda ako pomstychtivý Boh nás za to v Súdny Deň potrestá.

Dajú sa fosílne palivá nahradiť obnoviteľnými zdrojmi?

Radikáli z ESG majú za cieľ zrušiť všetky fosílne palivá a nahradiť ich obnoviteľnými zdrojmi energie (OZE). Úplná dekarbonizácia planéty prostredníctvom OZE je však utópiou. 

OZE síce majú obrovský potenciál, no doteraz boli v energetike kolosálnym sklamaním. Solárna a veterná energia ani z ďaleka nenahradili tepelné, jadrové či vodné elektrárne a v skutočnosti znamenali len nadmerné náklady pre prenosové sústavy. 

Taktiež je potrebné si uvedomiť, že OZE nemajú takmer žiadny potenciál nahradiť zdroje energie v nákladnej a leteckej doprave. 

Fosílne palivá sú aj naďalej za všetkým čo robíme. Nehovoriac o tom, že sú absolútne nenahraditeľné pre rozvojové krajiny pre ich boj proti chudobe a ekonomický rast. 

Tesla nie je pre aktivistov z ESG dostatočne zelená

Zamyslime sa nad jednou vecou. 

Tesla je spoločnosť, ktorá priniesla revolúciu v oblasti obnoviteľnej energie a za krátky čas dokázala viac ako ktorákoľvek iná spoločnosť v oblasti ochrany ovzdušia a  znižovania emisií skleníkových plynov. Aj napriek tomu je vyradená z ESG S&P indexu. 

Šesť veľkých ropných spoločností, vrátane Exxon Mobil, sú považované za najlepšie spoločnosti podľa zoznamu ESG, ale Tesla už na zozname nefiguruje. 

K tomu nie je čo dodať. 

V konečnom dôsledku však Musk, vláda ani byrokratická inštitúcia ako S&P nebudú tými, ktorí budú určovať, čo je pre planétu dobré alebo zlé. 

O všetkom rozhodnú slobodné trhy. 

 


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon