Reading:
Piaty element alebo päť spôsobov ako porozumieť bitcoinu
Share:

Piaty element alebo päť spôsobov ako porozumieť bitcoinu

avatar
by Ras Vasilisin
6. September 2019
Piaty element alebo päť spôsobov ako porozumieť bitcoinu

Myslíte si, že rozumiete bitcoinu?  Pokiaľ tento novodobý fenomén vnímate iba z jedného uhlu pohľadu, čiže ako investíciu, jeho skutočná podstata vám uniká. Na to, aby ste ho naozaj pochopili, musíte sa na naň pozerať súčasne očami programátora, ekonóma, politológa, psychológa a mať určité znalosti z teórie hier.

Pravá podstata bitcoinu sa neskrýva v oblasti vedy ale má svoj metafyzický piaty element.

Pozrime sa teda na päť znakov či vlastností, ktoré robia bitcoin výnimočným a  neoceniteľným:

1. Digitálne zlato

Bitcoin čoraz častejšie dostáva nálepku digitálneho zlata. Môže to znieť veľmi zjednodušujúco, no s týmto drahým kovom má bitcoin skutočne veľa spoločného.  Rovnako ako u zlata aj zásoby bitcoinu sú obmedzené. Je tu však jeden podstatný rozdiel. Dostupný objem bitcoinov v obehu je pevne daný a nemenný. Dostupných je maximálne 21 miliónov bitcoinov, ani o jeden viac. To znamená, že žiadny ďalší nebude môcť byť vytvorený či vyťažený. Na rozdiel od peňazí, žiadna autorita, centrálna banka či regulátor tak nemôže manipulovať s ponukou, čiže celkovým objemom v obehu a tak jediný kto môže určovať jeho hodnotu je trh a jeho dopyt. Inou odlišnosťou je, že zatiaľ čo zlato má fyzickú podobu, bitcoin je digitálny a nepozná hranice. Len si skúste vziať so sebou tehličku zlata cez letiskovú ochranku a rýchlo zistíte ako ťažké je cestovať so svojím zlatom. Napriek všetkým rozdielom, základná charakteristika bitcoinu je podobná zlatu: je náročné ho ťažiť, má obmedzenú zásobu a má svoju reálnu hodnotu.

2. Digitálna mena

Vďaka svojej obmedzenej zásobe je bitcoin dokonalejší než tradičné meny. Hoci papierové peniaze vyriešili problém s prenositeľnosťou zlata, zároveň vytvorili ďalší. Banky si rýchlo uvedomili, že pri skladovaní zlata v trezoroch môžu poskytovať pôžičky vo objemoch prevyšujúcich ich rezervy a tým vlastne spôsobovať infláciu. A aby toho nebolo málo, keď americký prezident Nixon v roku 1971 „dočasne“ zrušil zlatý štandard, prakticky padli akékoľvek obmedzenia pre množstvo peňazí v obehu. Výsledkom bol pád svetových mien. Väčšina z nich sa odvtedy znehodnotila o viac ako 98 percent. Na rozdiel od toho, Bitcoin je mena čisto založená na voľnom trhu. Pokiaľ nikto nemôže riadiť zásobu, nemôže ani určovať cenu. Je to neutrálny protokol. A to mení pohľad na inflačnú paradigmu.

dollar bill graph

3. Bitcoin hľadí ďalej

Súčasný finančný systém vás motivuje utrácať peniaze dnes na úkor budúcnosti. Inak povedané, nízke úrokové miery vás motivujú minúť vaše eurá dnes a neriskovať tak, že sa ich hodnota o desať rokov bude len 90 centov. Bitcoin ponúka lepšie riešenie. Používatelia bitcoinu sú motivovaní podporiť dlhodobé projekty na rozdiel od krátkodobého konzumu. Odmenou pre nich je rast hodnoty bitcoinu v dlhodobom horizonte. To znamená, že neustále cyklické striedanie rastu a poklesu bude minulosťou.

4. Politici nemajú na bitcoin dosah

Americký kongresman Patrick McHenry nedávno povedal, že neexistuje moc, ktorá by dokázala zabiť bitcoin. Dokonca aj čínska vláda, považovaná za jednu z najviac intervenčných na svete, zlyhala na plnej čiare pri shahe o zrušenie bitcoinu. To jednoznačne znamená, že ľudia o tom začínajú rozmýšľať hlbšie. Ide o úplne iný prípad ako napríklad Facebook. Bojovať proti spoločnosti akou je Facebook je pre politikov cesta ako vytĺcť politický kapitál. Môžu dostať Marka Zuckerberga na výsluch, naparovať sa pred ním a vyhrať tak priazeň svojich voličov. Pre politikov je jednoduché zbrojiť proti spoločnostiam ako Facebook. Ale veľa šťastia, ak by chceli takto bojovať proti bitcoinu. Predovšetkým neexistuje nikto, koho by mohli dostať na výsluch, žiadny nepriateľ k obťažovaniu ani spoločnosť, ktorú by mohli obviniť. A to z jednoduchého dôvodu, pretože nikto nie je zodpovedný za bitcoin. V prípade politikov, útoky voči bitcoinu nemajú pre nich žiadnu pridanú hodnotu. Bitcoin je imúnny voči politickým tlakom.

5. Piaty element bitcoinu

Piaty element je pravdepodobne na bitcoine to najdôležitejšie. Jeho čaro je v sieti, ktorá je nezávislá od akejkoľvek vlády. Bitcoin je prakticky len softvér, ktorý vytvoril anonymný programátor (alebo skupina programátorov) a ktorý funguje nezávisle a nevyžaduje si ďalšiu starostlivosť. To ho robí skoro až mýtickým.  A zároveň ho to odlišuje aj od ostatných existujúcich mien. Tie sú viac-menej akési startupy s podporou veľkých skupín programátorov, obchodníkov, finančníkov či marketingu. Kúzlo, ktoré robí bitcoin výnimočným a úspešným, je jeho nezávislosť a decentralizácia. Bitcoin nikdy nemal generálneho manažéra, ústredie, marketing, mzdové náklady, ICO či obchodné partnerstvá. A to je ten prvotný dôvod, prečo som sa začal zaujímať o bitcoin.

Záver

Pre veľa ľudí je náročné porozumieť bitcoinu, každopádne si myslím, že práve týchto päť vlastností pomôže lepšie pochopiť o čom táto nová mena je. Domnievam sa, že bude potrebných ešte minimálne desať rokov na to, aby široká verejnosť naozaj porozumela prínosu bitcoinu. Až sa tak stane, viac ľudí ho začne používať. A to je práve to čo si Satoshi prial, keď vytvoril túto revolučnú menu.


Share this article:

divider graphic

Related Articles

arrow-up icon