Reading:
Prečo sa teraz oplatí investovať do bitcoinu
Share:

Prečo sa teraz oplatí investovať do bitcoinu

avatar
by Ras Vasilisin
30. September 2021
Prečo sa teraz oplatí investovať do bitcoinu

 Grécky filozof Herakleitos pred viac ako 2500 rokmi povedal: „Jedinou istotou v živote je zmena.“

Pred tridsiatimi rokmi bol touto zmenou mobilný smartfón, po ktorom hneď nasledoval internet. Obe tieto technológie zmenili život azda každému človeku na svete, vďaka nim sme ušetrili množstvo času, komunikácia je efektívnejšia. No  okrem toho profitovať na tom dokázali len najväčšie fondy a niekoľko ich bohatých klientov. Zvyšok populácie bol postavený mimo hru. 

 Dnes tu máme ďalšiu veľkú zmenu, ktorá mieri k tomu, aby sa stala rovnakou istotou ako smartfóny a internet. Je ňou bitcoin a decentralizované financovanie, tzv. DeFi. A na rozdiel od všetkých predchádzajúcich technologických zmien, z tejto oblasti môžeme profitovať všetci.

Miera adopcie bitcoinu je najväčšou príležitosťou v histórii

 Podľa údajov Real Vision internet v rokoch 1990 až 2000 rástol ročne 63 percentným tempom.  V tej dobe to bolo najvyššia miera rastu akejkoľvek technológie v histórii.

 Pre porovnanie, v roku 1997 používalo internet 140 miliónov ľudí a odvetvie rástlo každoročne o 63%. Bitcoin má teraz zhruba rovnaký počet používateľov ako internet v roku 1997. Každý rok však rastie o 113%, čo je dvojnásobok rýchlosti rastu internetu. Pri tomto tempe rastu bude bitcoin do roku 2024 používať miliarda ľudí.

Revolúcia s rovnakými podmienkami

 Rovnako ako internet, ani súčasným globálnym korporáciam táto revolúcia nie je po vôli. Monopoly a oligopoly sa v prvom rade snažia udržať si svoje pozície na trhu. Tentoraz sú však mimo hry. 

Prečo?

Ich rigidná štruktúra spojená s preregulovaným prostredím väčšine bráni v prístupe tomuto lukratívnemu odvetviu. 

 V deväťdesiatych rokoch mohli v zárodku nakupovať internetové spoločnosti len veľké fondy a na sekundárny trh sa dostávali už len firmy, ktoré zarobili 10 alebo často aj 100 násobky pre VC a private equity fondy. Retailové burzy ako Nasdaq veľkým investorom slúžili predovšetkým ako forma výhodného exitu. Inými slovami, celá táto investičná hra bola zmanipulovaná v prospech 0.01 percenta najbohatšej vrstvy populácie. Ak ste neboli takzvaným kvalifikovaným investorom s voľnými miliónmi, mali ste smolu.

Ale tentokrát je to iné.

 Na rozdiel od internetovej technológie sa krypto monetarizuje. To znamená, že na raste trhu môže profitovať každý. Je to niečo ako paralelný finančný systém s možnosťou nákupu, predaja, prevodu a uchovávania majetku. 

 Každý na planéte sa teraz môže zúčastniť tejto zmeny kúpou hoci len zlomku bitcoinu, eterea alebo akejkoľvek inej kryptomeny. Táto revolúcia sa vyznačuje tým, že má pre každého rovnaké podmienky a každý má rovnakú príležitosť zarobiť. V skutočnosti je to prvá príležitosť v doterajšej histórii, kedy môžu aj obyčajní ľudia predbehnúť veľké firmy a privátnych investorov.

Nádej pre zatratených mileniálov

 O generácii takzvaných mileniálov sa zvyčajne uvažuje ako o privilegovanej generácii. Pravdou je, že ide pravdepodobne o jednu z najchudobnejších generácií v histórii.

 Nedáva vám to zmysel?

 Vo väčšine západných krajín zdedili ich rodičia z generácie „baby boomer“ ekonomiku s historicky najnižším ohodnotením akcií, dlhopisov a nehnuteľností. Napríklad priemerný majetok domácnosti v USA v roku 1970 bol 17 000 dolárov. Podľa amerického US Census Bureau je táto hodnota dnes 217 500 dolárov. Aj na Slovensku, v 90-tych rokoch, ste si mohli kúpiť byt v Bratislave za 20 000 eur, dnes vám nemusí stačiť ani 10 násobok. Na tom sa nedalo prerobiť. Aj preto teraz generácia baby boomerov vlastní väčšinu svetového majetku.

Mileniáli začínajú s presne opačnými podmienkami. Do vienka dostali historicky najvyššie hodnoty akcií, dlhopisov ale aj nehnuteľností. Nehovoriac o tom, že ešte čelia vysokej inflácii a nízkemu ekonomickému rastu.

 Zdá sa to až kruté a keby neexistovali kryptomeny, boli by doslova zatratení. 

 Nejde o domnienku, pozrime sa na fakty. Napríklad, Bitcoin rastie o 113%, rýchlejšie ako ktorákoľvek iná technológia predtým, pričom už desaťročie dosahuje v priemere viac ako 200 percentný rast ročne. Od svojho vzniku bitcoin narástol o viac ako 2 milióny percent. Žiadne iné aktívum v doterajšej histórii nedokázalo dosiahnuť taký impozantný výsledok.

 Jeden z najväčších fondových správcov na svete, spoločnosť Fidelity vidí reálne návratnosť 100 -násobku súčasných ocenení. Dokonca ani baby boomers nedostali takú návratnosť. Máloktoré nehnuteľnosti dosiahli 100 násobnú návratnosť.

Navyše, ak do toho zahrnieme celý potenciál trhu s kryptomenami a DeFi, očakávaný výnos by mohol byť ešte vyšší.

 Myšlienka na záver

 Všeobecne povedané, mileniáli môžu byť cynickí, narcistickí a rozmaznaní. Napriek tomu však majú určitú výhodu oproti ostatným. Je ňou ich intuitívna znalosť technológií, čím sa dokážu lepšie prispôsobiť zmenám.

 Bitcoin však nie je šancou len pre mileniálov. Je to príležitosť, ktorú by si nikto nemal nechať ujsť.

 Ak to uchopíme za správny koniec, bude to najväčší medzigeneračný prevod bohatstva v histórii. Ak tú príležitosť premeškáme, ostanú nám opäť len oči pre plač a plné ústa výčitiek, že za to môžu bohatí a vláda. 

 

Dnes je táto zmena v našich rukách. 

 

 


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon