Reading:
Sloní syndróm opantal krypto trhy. Vymaníme sa z okov minulosti?
Share:

Sloní syndróm opantal krypto trhy. Vymaníme sa z okov minulosti?

avatar
by Ras Vasilisin
21. October 2018
Sloní syndróm opantal krypto trhy. Vymaníme sa z okov minulosti?

Syndróm sloních reťazí, zjednodušene sloní syndróm je termín zaužívaný v psychológii a hoci vychádza zo skúseností získaných pri krotení týchto majestátnych zvierat, dá sa aplikovať aj na človeka. 

Tu je krátky extrakt z knihy “Break Your Invisible Chains” – Prelom svoje neviditeľné okovy, ktorej autormi sú Brandon Telg, Dr. Jaron Jones a Carly Barnes:

“Či už ste boli v cirkuse s niekým z vašich blízkych alebo ste ho videli v TV, som si istý, že si pamätáte krásne obrovské slony predvádzajúce svoje triky.“

„Všetci sú vysmiatí a spokojní, zamysleli ste však niekedy nad tým, prečo sa vlastne tieto obrovské zvieratá, ktoré sú schopné vytrhnúť strom zo zeme nechajú takto obmedzovať a jednoducho nevypochodujú z cirkusového stanu?“

„V ich prirodzenom prostredí by sa iste vymanili z otroctva a túlali by sa kade by sa im zachcelo.“

„Prečo teda cirkusové slony jednoducho neodídu, keď ktokoľvek by ich mal veľký problém zastaviť?“

„Dôvod je len jeden – uverili totiž, že existujú falošné obmedzenia, ktoré im to nedovolia. Veria v neviditeľné reťaze.”  V dôsledku toho si úplne prestali uvedomovať svoju silu, boli vycvičené, aby stratili nádej. 

Keď boli mladé, pripútali ich, aby im zabránili v pohybe. Slony však nie sú domáce zvieratá, ich povaha im káže vymaniť sa zo zajatia a tak skúšajú reťaze celou silou roztrhať. Na to však mláďatá ešte nie sú dosť silné a tak sa nakoniec podvolia. V detstve sa o to mnoho krát pokúsia a mnohokrát zlyhajú a táto skúsenosť ich vedie k tomu, že už to vzdajú na celý svoj zvyšok života. 

Bohužiaľ. Takto funguje syndróm slonej reťaze.

Aplikácia na Krypto trhy

pastedGraphic_1.png

Zdroj: Stocksnap

Podobne, ako slony aj krypto nadšenci a investori sú náchylní uveriť, že nie je úniku z domnelých reťazí sprostredkovateľov a regulátorov. Po krátkom „zoznámení sa“ s prudkými vzostupmi a poklesmi na slobodných krypto  trhoch niektorí investori jednoducho prebehli na stranu regulačných orgánov a dožadujú sa nových a nových predpisov a regulačných nariadení.

A tento prejav slonieho syndrómu sa teraz objavil v podobe ponuky tzv. security  tokenov (Security Tokens Offeriing).

Čo sú to vlastne STO’s ?

Dá sa naň nazerať ako na počiatočnú verejnú ponuku akcií (IPO), ktorá si vyžaduje dohľad regulátora. Alebo by sa dalo hovoriť aj o “krypto IPO”.

A tu je pes zakopaný, pretože niektoré z firiem krypto ekosystému vlastne žiadajú  regulačné orgány, aby ich spätne spútali reťazami (dobrovoľný prejav slonieho syndrómu). A to preto, že zástancovia STO stratili nádej, že krypto trhy môžu byť slobodné a otvorené pre každého. Rovnako,  ako v prípade sloních mláďat aj ich myseľ a konanie sú zasiahnuté predchádzajúcimi skúsenosťami.

 

Žiadne tsunami

STO´s mali byť „geniálnym“ spôsobom, ako dostať blockchainovú komunitu pod verejnú kontrolu, aby sa riadila vládnymi nariadeniami, ale to sa (dúfajme) nikdy nestane.

Na STO’s sa nedá v tejto chvíli pozerať inak, ako na „hype over substance,“ teda na ´“fenomén“, okolo ktorého je síce veľa rozruchu, no jeho podstata sa zatiaľ nezhmotnila. Napriek tomu, že nové STO’s platformy sú „v procese prípravy“, sotva pôjde o tsunami, ktoré by zaplavili trh.

Krypto komunita (ta pravoverná) si dobre uvedomuje, že STO´s idú proti podstate, pre ktorú vznikol celý nový blockchainový ekosystém. 

Keď tak by STO´s mali byť decentralizované a otvorené pre každého – nielen pre “akreditovaných” investorov. Ale pozor … nie sú. A preto od nich môžeme očakávať len pramálo inovatívnosti. Už IPO umožnilo emitentom verejnú ponuku ich podielov  a po celé desaťročia sa riadilo prísnymi pravidlami. Ide teda jednoducho o regulačný rámec IPO “prezlečený” do kabáta “krypto investícií”.

Bude sa blockchainový priemysel dobrovoľne obmedzovať? 

Aby sa blockchainový priemysel mohol rozvíjať, nesmie byť žiadnym z jeho aktérov cenzor. Pojmy ako black list, obmedzenia alebo zmrazenie majetku sem jednoducho nepatria.

Použime zdravý rozum a opýtajme sa sami seba: “Je nový ekosystém otvorený, bez hraníc, neutrálny a cenzúre odolný?”

Pretože, ak má slúžiť len na obnovu dôvery v centralizované reťazce plné sprostredkovateľov starého sveta, tak to nemá zmysel. 

Máme možnosť voľby

Tu je niekoľko vecí, nad ktorými by sme sa mali zamyslieť. Trpí bitcoinový trh sloním syndrómom? 

Sme spútaní spôsobmi myslenia z minulosti? Alebo majú byť trhy obmedzované praktikami starého sveta?

Sloní syndróm nás zachváti, iba ak sa nám nepodarí vykoreniť starý spôsob myslenia.

Od slonov nás odlišuje jeden podstatný rozdiel – máme možnosť voľby a falošné hranice nemusíme prijať. 

Tak len verme tomu, že po veľrybách nebudú krypto trhy pustošiť už aj slony!


Share this article:

divider graphic

Related Articles

arrow-up icon