Reading:
Tri možnosti, ako najlepšie použiť bitcoin
Share:

Tri možnosti, ako najlepšie použiť bitcoin

avatar
by Ras Vasilisin
14. April 2021
Tri možnosti, ako najlepšie použiť bitcoin

Bitcoin vytvoril úplne novú triedu aktív a celý nový segment kybernetickej ekonomiky. Napriek tomu dosť ľudí stále pochybuje o jeho hodnote a užitočnosti.

Pozrime sa na to ako bitcoin mení veci pre bežných ľudí,  investorov a inštitúcie. 

Bez dlhších úvodov, mi dovoľte, aby som vás previedol v súčasnosti tromi najpreferovanejšími možnosťami použitia bitcoinu.

Prostriedok výmeny

Ak vezmeme Satoshiho whitepaper (pôvodný informatívny dokument popisujúci vlastnosti a fungovanie Bitcoinu) v nominálnej hodnote, bitcoin bol vytvorený ako systém “peer-to-peer” elektronickej hotovosti, alebo tzv. digitálny dolár. Aj keď dnes už nejde o najrýchlejšiu ani najlacnejšiu sieť, stále plní pôvodné očakávania.

Podľa nedávnej štúdie Deutsche Bank je bitcoin po dolároch a eurách momentálne treťou najväčšou menou v obehu.  

graph

Bitcoin si navyše vedie dobre aj v porovnaní s Visa a Mastercard. Ak sa pozrieme na objem transakcií bitcoinu v rámci blockchainu, pohybujú sa medzi 10 až 20 miliardami dolárov denne. To znamená 3 až 6 biliónov dolárov ročne. V porovnaní so spoločnosťami vydávajúcimi kreditné karty bitcoin s objemom 10 až 16 biliónov má takmer 30% trhový podiel a rapídne priberá ďalšie percentá.

Uchovávateľ hodnoty

Je ťažké popierať, že ľudia ukladajú svoje bohatstvo do bitcoinu. A práve tu vstupuje na scénu chápanie bitcoinu ako digitálneho zlata. V oblasti financií má hodnotu všetko, čo je limitované. V prípade konečného množstva bitcoinu je pevne stanovený strop vo výške 21 miliónov bitcoinov. Ani o jeden viac. Je to deflačné aktívum a nie je možné vytvoriť ho viac.

Okrem toho sa bitcoin za posledné desaťročie každoročne zhodnocuje v priemere o 200%. Preto niet divu, že čoraz viac retailových ako aj inštitucionálnych investorov si bitcoin nakupuje do svojich portfólií.

Investori si taktiež uvedomili, že je to najlepšia ochrana pred rastúcou infláciou a hroziacim kolapsom finančného systému. A táto otázka je dnes viac než aktuálna. Stačí sledovať kroky centrálnych bánk na oboch stranách Atlantiku. Americká vláda v podstate robí všetko pre to, aby hodnotu dolára znížila. Ono v skutočnosti ani tak nerastie bitcoin voči doláru, ale dolár sa oslabuje voči bitcoinu a ten si len udržiava svoju hodnotu. Dolár je v porovnaní s bitcoinom hyperinflačný.

Je tiež zrejmé, že bitcoin začal nahrádzať tradičné bezpečné prístavy, ako sú zlato a dlhopisy. Ako to vysvetlil Michael Saylor, „existuje celý oceán aktív v hodnote 250 biliónov dolárov. Tie práve teraz hľadajú ideálne úložisko hodnoty.“

graph

Špekulatívne aktívum

Zatiaľ čo rastúci počet ľudí vníma bitcoin ako dlhodobú investíciu, iní ho stále používajú ako nástroj na krátkodobé obchodovanie na kryptoburzách. Jednoducho povedané, kupujú ho na špekulatívne účely s očakávaním, že ho neskôr predajú so ziskom.

Denná volatilita bitcoinu je pri tradičných obchodoch s cennými papiermi prakticky bezprecedentná a ešte aj forexoví obchodníci pukajú závisťou.

Samozrejme, takáto volatilita môže byť nebezpečná a dokonca likvidačná pre tých, ktorí na ňu nie sú pripravení. Ale pre niekoho, kto vie ako jazdiť na vlnách volatility, platí, že čím väčšia vlna, tým lepšie.

Takže, ktoré využitie bitcoinu v súčasnosti prevláda?

Všetky tri možnosti použitia bitcoinu slúžia rôznym ľuďom na rôzne účely. Ale keď sa pozriete na finančné štatistiky, 60% všetkých bitcoinov sa za posledných 12 mesiacov neposunulo.

To mi napovedá, že väčšina ľudí ich dnes používa predovšetkým ako uchovávateľa hodnoty. Čo sa stane v budúcnosti, to nevie nik. Svojim spôsobom sa možno bude bitcoin používať vo všetkých troch prípadoch rovnako.

V nasledujúcich desiatich rokoch sa však funkcia bezpečného prístavu či digitálneho zlata javí ako tá najlepšia možnosť použitia. Viac ako sto veľkých spoločností si už nakúpilo bitcoin a nie je dôvod, aby tento trend nepokračoval.

Kapitál sa prirodzene presúva zo slabých aktív do silných.


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon